Doğum Ve Bebek Fotoğrafçılığı

Ülkemizde 2002 yılından itibaren bir trend haline gelen doğum çekimleri, giderek gelişme göstermiş ve günümüzde gelişerek doğum anı çekimlerinden yaş çekimlerine kadar bir sektör haline dönüşmüştür. Elbette doğum fotoğrafçılığı için belli bir eğitim alınmalıdır ve bu sayede verilen hizmetin kalitesinin artması söz konusu olabilir. Bu konula ile özel eğitim alarak yaşanan anı özel bir hatıra olarak saklanmasına imkan veren çekimler yapıyorum. Elbette yapılan tüm çekimlerde gizliliği esas olarak görüyorum.

Doğum Anını Ölümsüzleştirin

Anne adaylarının doğum zamanı yaklaştığında bu anı ölümsüzleştirmek için bir fotoğrafçı aramaya başlar. Bunun için profesyonel bir şekilde hizmet veren doğum fotoğrafçıları araştırılır. Kimi anne adayları doğumdan önce hamile çekimleri için de profesyonel bir fotoğrafçı ile anlaşır. Elbette hamilelik dönemindeki fotoğrafları çeken fotoğrafçı doğum anını da ölümsüzleştirir.

Doğum ve bebek fotoğrafçılığı diğer fotoğrafçılık türlerinden ayrıdır. Çünkü bir kadın için en önemli an fotoğraflanır. Bu nedenle fotoğrafçının gerçek anlamda uzman olması gereklidir. Aksi takdirde küçücük bir hata, doğum anının sonsuza fotoğraflanmasına neden olabilir. Bu nedenle doğum fotoğrafçısı olarak özel olarak eğitim alıp hatasız bir hizmet sunmak için yoğun bir çaba gösteriyorum.

Hamilelik döneminden başlayarak sürecin tamamının fotoğraflanması da önemli bir ayrıntıdır. Sonrasında ise yapılacak yeni doğan çekimleri, en özel anın ölümsüzleştirilmesi çabasıdır. Annenin bebeği ile ilk göz göze geliş anı, bebeğini kucağına alan annenin ilk şefkatli bakışı, oluşturulan ilk aile albümü ile yıllarca görülebilecek hale getirilmesi, doğum fotoğrafçılığını daha bir özel kılar.

Annenin Mahremiyeti Birinci Önceliktir

Doğum fotoğrafçıları konusunda annenin bir yandan çekindiği bir yandan da merak ettiği bazı hususlar bulunur. Çünkü doğum anında annenin mahremiyeti önemlidir. Doğum fotoğrafçıları, annenin özen gösterdiği şekilde çekim yapar. Yani doğum fotoğrafçısı ile önceden bir görüşme yapılması, nasıl fotoğrafların istendiğinin belirtilmesi, hatta mümkünse doğumun yapılacağı yerin incelenmesi, fotoğrafların açısının belirlenmesi açısından önemlidir.

Doğum fotoğrafçıları, hamilelik sürecinden başlayıp doğum anına kadar olan süreci takip ederken, yaşanan her anı fotoğraflayıp sonunda bir albüm hazırlar ve anneye sunar. Bu sayede çocukluk çağını atlatıp gençlik çağına ulaşan çocuğa özel bir sürpriz yapılabilir. Doğum fotoğrafları çocuklara verilen en özel hediyelerden biri olmaya da adaydır. Doğum fotoğrafçısı olarak yaş günü çekimlerine yapıyorum.

Bebeklerin ilk yaş günü, doğum anını ölümsüzleştiren fotoğrafçı tarafından çekilebilir. Bu çekimler de yine profesyonelce olur. Yaş günü çekimlerinde çekilen fotoğrafların da yine özel olması, fotoğrafı çeken kişinin profesyonelliği ile ilgilidir. Bu nedenle doğum fotoğrafçılığı ile ilgili gerekli eğitimleri almanın öncelik bilincinden hareketle, bu hizmetin standart fotoğraf çekmek anlamına gelmediğini biliyorum.

Hizmet Kusursuz Olmalı

Doğum fotoğrafçısı olarak sunduğum hizmetin kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğinin bilincindeyim. Doğum öncesinde ve anında hastane ve hekimlerle iletişime geçilmesi ve gerekli izinlerin alınması, doğumhane olarak adlandırılan ortamın sağlık koşullarına uygun olunması, annenin gerilmesine imkan vermeden çekimlerin tamamlanması, mesleğimin en önemli konularının arasında geliyor. Bu nedenle doğum anının fotoğraflanması, gerekse yaş çekimleri için bu konuda deneyimli ve eğitimli fotoğrafçılarla işbirliğine gidilmesi gerektiğini öneriyorum. Doğum ve bebek fotoğrafçılığı konusunda doğru kişiden destek alınması durumunda sonucun kusursuz ve mükemmel olmamasının imkansız olduğunu da vurguluyorum.

Emel Dinç Ankara Doğum Fotoğrafçılığı hizmetleri vermekteyim. Doğum fotoğrafçılığı, doğum hikayesi ve doğum klibi hizmetleri için benimle iletişime geçiniz.